Čo je EMS trening.

 Elektrická stimulácia svalov. Pomocou slabých, ale veľmi častých elektrických impulzov sú svaly aktivované rovnakým princípom, ako ich aktivuje telo. No omnoho častejšie, ako sme sami schopní dokázať vôľou. Pri EMS tréningu, ktorý je rozdelený na 4 sekundy záberu a 4 sekundy uvoľnenia prebieha každú sekundu 85 svalových kontrakcií. V 20 minútovom tréningu sme teda 10 minút spevnení a 10 minút uvoľnení. To je 51 tisíc kontrakcií. Vedome nevnímate, že sa vaše svaly namáhajú.


Cvičenie s prístrojom MIHA bodytec pôsobí na všetky partie tela súčasne a oveľa intenzívnejšie ako klasické silové cvičenie. Viditeľné výsledky je po krátkej dobe možné zaznamenať hlavne v oblasti brucha, pásu, stehien a zadku. Dokázané sú výsledky pri prevencii a odstraňovaní dôsledkov celulitídy, pretože EMS metóda odstraňuje tukové vankúšiky, spevňuje svalstvo a napína pokožku, čím ju prekrvuje a taktiež spevňuje. Pokožka je elastickejšia a má zdravý vzhľad.


Boľavý chrbát 

Cvičenie s elektrostimulačnou (EMS) technológiou je veľmi vhodné pre ľudí trpiacich bolesťami chrbta, krížov. Tiež pri problémoch s vysunutými a vytečenými medzistavcovými platničkami.

EMS metóda odstraňuje bolesť a zlepšuje správne držanie tela, vplýva na posilnenie hlbokého chrbtového svalstva. Bežným výsledkom je zmiernenie alebo úplné odstránenie bolesti chrbtice.

 

Chudnutie

Cvičenie prostredníctvom EMS metódy sa využíva najmä pri chudnutí. Výsledky je možné spozorovať už po niekoľkých týždňoch ak sú tréningy pravidelné. Cvičenie nie je možné klasifikovať ako klasický tréning, pretože EMS tréning sa dá absolvovať aj „pasívnym“ spôsobom. Celý proces chudnutia je preukázateľne efektívny už za pomerne krátky čas a minimálnej časovej záťaži. Takéto chudnutie je taktiež šetrné k vašim kĺbom a šľachám. Túto kombináciu vám neposkytne žiadny iný druh pohybovej aktivity s cieľom redukcie, resp. odstránenia nadváhy.


Po operáciách, rehabilitáciách, s atrofiou svalstva 

EMS metóda predstavuje vynikajúci spôsob rehabilitácie, najmä pri pooperačných stavoch po zlomeninách končatín alebo po operáciách kĺbov. Rekonvalescencia po zraneniach sa skracuje a rýchlejšie sa dosahuje pohodlie bežného pohybu. Tréning môže mať na začiatku aj charakter pasívneho cvičenia (v stoji s využitím stabilizačných madiel a dokonca aj v sede).


Metóda EMS je na odporúčanie neurológa vhodná aj pri redukcii problémov s motorikou. Taktiež sú preukázané výsledky pri popôrodnej rehabilitácii a inkontinencii, pričom sa posilňuje svalstvo zodpovedné za udržanie moču.


 Inkontinencia

Odstránenie dôsledkov inkontinencie, EMS tréning pozitívne pôsobí proti tomuto nepríjemnému a dosť rozšírenému zdravotnému problému. Elektrostimulácia je schopná aktivizovať svalstvo panvového dna, čo vplýva na zadržanie moču a tak je nápomocná proti inkontinencii. Odstránenie tohto zdravotného problému pomocou EMS tréningu má za následok zvýšenie kvality osobného aj spoločenského života. Tento fakt sa dokázal pozitívnymi výsledkami po výskume na dobrovoľníkoch, ktorí problémom s inkontinenciou trpeli.

Nesúmerné svalstvo

Muskulárna dysbalancia – je stav, ktorý vzniká pri nesúmernom vyvinutí svalstva pri jednostrannom zaťažovaní len niektorých svalových partií. Tento stav vzniká pri určitých druhoch vykonávanej práce, ale aj niektorých športoch. Nesúmernosť svalstva je často zodpovedná aj za posun kostí, pričom vzniká tlak na tkanivá, ktoré sú blokované a dochádza k vzniku bolesti. EMS metóda je pri nesúmernosti svalstva veľmi nápomocná účinným zapájaním, aktivizáciou svalstva, ktoré bolo dlhodobo nezaťažované. Telo je vďaka tomu viac súmerné a ustúpia bolesti, ktoré s dysbalanciou súvisia. 

Športovci

Za pomoci EMS metódy športovci efektívne a šetrne naberajú svalovú hmotu a silu. Metóda je nápomocná aj pri rôznych rehabilitáciách po zraneniach a operáciách. Športovcom po zranení umožňuje rýchlejší návrat do tréningového cyklu. Taktiež pôsobí pozitívne pri zvyšovaní ich výkonu pri kombinácii s klasickými silovými cvičeniami v posilňovni alebo pri rôznych vytrvalostných športoch. Pozitívne pôsobí aj pri športoch, ktoré si vyžadujú dynamickosť, výbušnosť, rýchlu silu alebo pri športoch, ktoré pri dlhodobej záťaži spôsobujú svalovú nerovnováhu. 

Celulitída

Svalové bunky počas tréningu zväčšujú svoj objem a aby rástli, spotrebúvajú tukové bunky, ktoré sa premieňajú na energiu a týmto spôsobom sa z ľudského tela strácajú. Tento proces premeny tuku na energiu prebieha aj v problémových partiách žien, v oblasti zadku a stehnách. Počas EMS tréningu dochádza k dvom efektom:

-odbúravajú sa tukové bunky

-svalové bunky rastú a dochádza k spevneniu najmä sedacích a stehenných svalov. Taktiež pokožka je v dôsledku pravidelného napínania viac pružná.

Pravidelné cvičenie a dodržiavanie odporúčanej životosprávy a stravovania má za následok udržanie tohto dosiahnutého stavu. 

Metabolizmus

Dochádza k zlepšeniu metabolizmu. Zvýšená námaha pôsobí priaznivo na metabolizmus, pohyb tráviaceho ústrojenstva, ale aj trávenie. EMS tréning zaťažuje všetky hlavné svalové partie súčasne, aktivizuje aj svaly, ktoré sú hlboko uložené. Tento spôsob tréningu pre svalstvo predstavuje veľkú záťaž, avšak nezaťažuje kĺby a šľachy. Dochádza k pozitívnemu vplyvu na látkovú výmenu, resp. metabolizmus. Ten sa zrýchľuje, čoho následkom je rýchlejšie spaľovanie tukov a ich premena na energiu, ktorá je potrebná pri budovaní svalstva. Taktiež dochádza k odbúravaniu rôznych škodlivín z tela. Fyzický pohyb napokon posilňuje odolnosť organizmu proti námahe, stresu, chorobám a má pozitívny vplyv na dĺžku a kvalitu života.
Moja fotka
:)
Ahojte, Volám sa Martina mám 25 rokov, pohyb a šport je moja vášeň robím to pre radosť a dáva mi to veľmi veľa pozitívnej energie, s ktorou by som sa s vami chcela podeliť. Bola som hravé dieťa, mala som prebytok pohybu, stále na bicykli, na korčuliach, behali sme po vonku až dokým nedošla tá očakávaná puberta. Pomaly som začala naberať na váhe, až som dospela do štádia ,kedy si to začali všímať už aj moji rodičia. Mám 158 cm takže som bola taká malá gulička :))) Prechodila som všelijakých lekárov, mala som hocijaké diéty stále som mala zvýšený cholesterol, ale všetci tvrdili ,že z toho vyrastiem. Moc som neporástla ale môžem povedať, že jediné, čo mi vtedy v tom období pomohlo bol tanec. Telo potrebovalo pravidelný intenzívny tréning. Na tanečných tréningoch som pochopila, že treba popritom aj telo spevňovať teda silovo cvičiť. Ako mladú ma to nejak nenadchlo ale postupom času som podľahla trendu fitness. Mala som niekoľko osobných trénerov, ktorí ma naučili ako správne cvičiť. Sama za seba môžem povedať, že celý život mi váha kolíše a stále sa učím s tým bojovať. Ale došla som na pár spôsobov a trikov ako to ukorigovať.